« Ožujak 2024 »

Kevin Malnar na "ALL DIGITAL summit 2018." u Briselu
Autor: Silvana Šebalj-Mačkić, 25. 10. 2018.

Od 18. do 19 listopada 2018. održao se ALL DIGITAL summit 2018. u Briselu. U sklopu skupa održana je svečana podijela nagrada za nacionalne probjednike projekta BRIGHTS iz Hrvatske, Belgije, Italije i Grčke. Međunarodni stručni žiri, kao nacionalnog pobjednika iz Hrvatske odabrao je našeg učenika OŠ „Petar Zrinski“ Čabar, Kevina Malnara s njegovom pričom „Meni je sve to isto…“. U stvaranju digitalne priče mentorirala ga je učiteljica Tanja Šebalj-Kocet.

Ponosni smo na našeg učenika i njegovu mentoricu. Čestitamo!

Kevin je kroz digitalnu priču ispričao koliko ga smeta granica i bodljikava žica između Slovenije i Hrvatske te kako to ometa njegov odnos s rodbinom iz Slovenije. Postavljanjem granice i naglašavanjem iste bez postignutog političkog kompromisa, odnosi između ljudi su narušeni te se stvara nepotrebna neugodnost oko različitosti. Za ljude koji žive u pograničnom području nema razlike između ljudi i država, njima je to sve isto. Naglasio je kako se veseli danu kada će se ukloniti bodljikava žica i granica te će svoju rodbinu i prijatelje iz Slovenije moći posjetiti bez zaustavljanja i provjera.

Kako je sve to započelo?

Udruga ALL DIGITAL sa sjedištem u Belgiji predstavlja organizacije članice koje rade na poboljšanju digitalnih vještina diljem Europe. Prošle godine pokrenula je projekt „Brights“ u kojem su sudjelovale Hrvatska, Italija, Grčka i Belgija. Brights projekt provodi se sufinanciranjem Europske komisije kroz program Erasmus+.

U provođenju projekta „Brights“, kao partner iz Hrvatske, sudjelovao je Centar tehničke kulture Rijeka. Nakon rada na MOOC-u (masovnom otvorenom online tečaju) pod nazivom „Pristup obrazovanju za globalno građanstvo kroz digitalno pripovijedanje“, omogućeno je osposobljavanje učitelja iz različitih dijelova Hrvatske, Belgije, Italije i Grčke za stvaranje digitalnih priča sa svojim učenicima. Teme digitalnih priča vezane su uz socijalnu inkluziju, kulturnu raznolikost, održiv razvoj, ljudska prava i rodnu ravnopravnost.

Nacionalni tutori odabrali su najbolje digitalne priče iz Hrvatske i poslali ih u Brisel. Međunarodna stručna komisija odabrala je upravo priču našeg učenika kao nacionalnog predstavnika i omogućila mu sudjelovanje na skupu „ALL DIGITAL summit 2018.“.

Dana 18. listopada 2018., tijekom ceremonije BRIGHTS nagrade u Briselu, Kevin Malnar i njegova mentorica Tanja Šebalj-Kocet primili su nagradu nacionalnih pobjednika.

Možete pogledati digitalnu priču Kevina Malnara i pročitati više o samom projektu BRIGHTS na službenim stranicama projekta: