Innovate Your Dreams 2019
Autor: Mirela Radošević, 27. 5. 2019.

Učenici 8. razreda iz područne škole Tršće sudjelovali su u međunarodnom projektu „Innovate Your Dreams 2019“ koji je okupio preko 100,000 učenika iz 50 država svijeta. Projekt je usmjeren na osvješćivanje mladih o ekologiji, održivom razvoju, osobnom i socijalnom razvoju. Učenici su tijekom 8 tjedana kroz 6 modula stvarali svoju viziju budućnosti, od važnosti zaštite okoliša, pa sve do poslova budućnosti. Svaka država je imala nekoliko koordinatora projekta, a naša se škola priključila Ivi Žikiću, prof. matematike iz OŠ Josipa Pančića, Bribir.

U prvom su modulu „A promising future“ učenici razmišljali o budućnosti općenito, te o svom mjestu u razvoju budućeg svijeta. Drugi se modul „Everything you can imagine is real“ bavio mišlju da smo sami kreatori svoj budućeg puta, te da bez truda nema obećavajuće budućnosti. Treći modul „Cultivating competencies“ bavio se razvojem osobnih kompetencija i vještina. Četvrti modul „World in 2030“ potaknuo je učenike na promišljanje o vlastitom putu, te mogućim zanimanjima budućnosti koji još ne postoje. Peti modul „Potter's wheel“ motivirao je učenike da razmišljaju iz perspektive prošlosti o izumima koji su promijenili svijet, te da pokušaju predvidjeti kakvi će sve izumi obogatiti svijet budućnosti. Šesti modul „Three E's“ bavio se održivim razvojem, obnovljivim izvorima energije, te osvješćivanjem učenika o vlastitoj odgovornosti prema svijetu i okolišu.

Učenici 8.razreda uspješno su odradili sve zadatke, te su za svoj trud na kraju projekta dobili certifikate, potvrde o sudjelovanju. Učenici su imali priliku osvijestiti se i razmišljati o vlastitoj budućnosti, svom zanimanju i mjestu u svijetu, što je važno za učenike koji privode kraju svoje osnovnoškolsko obrazovanje te se nalaze na životnoj prekretnici.

Učiteljica Mirela Radošević autor je teksta službene pjesme „Innovate Your Dreams“ koja je uglazbljena te dostupna ovdje. Tekst službene pjesme nalazi se u nastavku:

Innovate your dreams

by Mirela Radošević, Croatia

The world is holding hands
in making future plans
we're reinventing fate
learning to innovate

Smiling for we all know
together we can grow
create a better space
that we can all embrace

we're all kings and queens