« Ožujak 2024 »

Festival znanosti Čabar
Autor: Sanja Križ, 24. 4. 2018.

Od 16. do 20. travnja diljem Hrvatske održavao se Festival znanosti. Zahvaljujući Udruzi mladih "Motus" i oraganizatoricama Sanji Janeš i Sanji Križ, i ove smo godine u našoj školi ugostili nekoliko znanstvenika. Domaćin većine događanja bila je PŠ Gerovo, a pokrovitelj Primorsko - goranska županija.

U ponedjeljak, 16. travnja, započeo je novi Festival znanosti, treći po redu u Čabru! Osnovna škola "Petar Zrinski" Čabar, PŠ Gerovo ugostila je doc. dr. sc. Franku Miriam Bruckler, koja je održala radionicu "Matematički eksperimenti" te predavanje "Tko? Gdje? Kada? Kako? Zašto?"

O najnovijim dostignućima u području asistivne tehnologije govorio je Guruprasad Mahdale Jadav, doktorand na Tehničkom fakultetu u Rijeci. Učenici su imali priliku isprobati uređaje pomoću kojih osobe s invaliditetom mogu upravljati računalom pokretima očiju ili mislima.

U srijedu, 18. travnja, Dorijan Leš, učenik petog razreda, s mentoricom Sanjom Križ održao je predavanje i radionicu "Određivanje kutnih udaljenosti zvijezda". Predstavio je rad iz astronomije s kojim je sudjelovao na županijskom natjecanju i podučio svoje vršnjake iz Čabra o uporabi astronomskih grabljica.

U petak, 20 travnja,  održano je predavanje i radionica o zakonima genetike doc. dr. sc. Maje Ferenčaković s Odjela za genetiku i oplemenjivanje životinja Agronomskog fakulteta.

Festival znanosti 2018. završili smo astronomskim promatranjima u Tršću koje je vodio gospodin Vladimir Jug, predsjednik Remetinečkog astronomskog društva.