07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

« Prosinac 2018 »

PREDAVANJE I RADIONICE O SMEĐEMU MEDVJEDU
Autor: Sanja Klarić, 25. 10. 2018.

U srijedu 17. rujna 2018. učenici starijih razreda PŠ Gerovo slušali su predavanje o smeđemu medvjedu kao najvećoj i najrasprostranjenijoj zvijeri našega područja. Predavanje i radionice u trajanju od tri sata vodili su predavači s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu prof. Đuro Huber, dr. vet. Slaven Reljić te dr. sc. Lana Vranković.

Učenici su slušali o projektu Life Dinalp Bear – Upravljanje i zaštita populacije smeđih medvjeda u sjevernim Dinaridima i jugoistočnim Alpama. U politički rascjepkanom krajobrazu Europe, jedan od najvažnijih ciljeva u zaštiti i upravljanju smeđim medvjedom je prekogranična suradnja. Taj cilj pokušava se ostvariti u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji i Italiji kroz veliki projekt LIFE+, koji većim dijelom financira Europska komisija, a čiji je cilj dugoročno očuvanje populacije smeđeg medvjeda u sjevernim Dinaridima i jugoistočnim Alpama.

Učenici su sa zanimanjem slušali kako sukobi između ljudi i smeđeg medvjeda (Ursus arctos) u Europi i dalje ostaju prijetnja zaštiti medvjeda te se moraju poduzeti koraci da se poboljša suživot. Prof. Huber govorio je o karakteristikama i životnim navikama različitih uzrasta medvjeda, kako reagirati pri susretu s medvjedom te o razlozima zašto se medvjedi sve više približavaju naseljenim mjestima.

Nakon predavanja učenici su po grupama izrađivali gipsani otisak stopala medvjeda, uspoređivali anatomske značajke medvjeda i vuka, o načinu određivanja brojnosti te obilježavanju medvjeđih jedinki na nekom području.