« Kolovoz 2017 »

Čitamo mi, u obitelji svi

ČITAMO MI, U OBITELJI SVI

2018./2019.

naučiti.

U projektu sudjeluju učenici, njihovi roditelji i drugi članovi obitelji, učiteljice i školska knjižničarka.

Jedna knjižnična naprtnjača sa sedam zanimljivih knjiga iz različitih područja stalno je u opticaju.

Naprtnjača je krenula u petak, 8. veljače 2019. u Čabru, a zatim osvaja trećaše u Prezidu i Tršću.

Početkom nove školske godine nastavit će se čitanje u obitelji u Gerovu i u Plešcima. Svakog petka

kući, a iduće srijede vratit će je u školu.  Ukupno pet dana traje druženje s novim i zanimljivim

knjigama za cijelu obitelj.

Učenik će kratko izvijestiti učenicima u razredu o dojmovima nakon čitanja sa svojom obitelji.

U knjižničnoj naprtnjači nalazi se i bilježnica u koju učenici upisuju dojmove o pročitanome. Mogu

knjižnici ne mora i ne treba biti vezan isključivo uz posudbu lektire.

Svima koji će sudjelovati u projektu želimo puno lijepih zajedničkih trenutaka u druženju s knjigama.

Knjige u našoj naprtnjači su:

Carstvo dječjih priča - Francuz – jedanaest koraka do sreće (Silvija Šesto)

Obiteljsko druženje uz strip- Zgode i nezgode kapetana Gaćeše (D. Pilkey)

Beletristika isključivo za roditelje- Judita (Miro Gavran)

Slikovnica – obiteljska družionica- Pip i Popi – dan za snjegovića (A. Scheffler)

Mali istraživači: popularno-znanstvena knjiga za obitelj- Znanstvena potraga – izgubljen u svemiru (D. Green)

Odgoj djece i mladih: priručnik za odgoj djece za odgajatelje, roditelje i učitelje- Hiperaktivno dijete

(D. Kocijan, G. Buljan-Flander, D. Vučković)

Igrom do boljeg čitanja (knjige za slobodno provođenje vremena)- Sudoku-od početnika do majstora (Nikola i Dušan Sarapa)

knjižničarka: Vilma Žagar, prof. i dipl. knjižničarka

Moji dojmovi o čitanju s obitelji

Ruksak pun knjiga stigao je u moju malu obitelj. Mama Sanja najviše se razveselila knjigama. Odmah je sve knjige stavila na stol i sebi odabrala knjigu Hiperaktivno dijete. Ja sam odabrao Izgubljeni u svemiru, a tata je prolistao slikovnicu Pip i Popi. Moja baka Josipa obožava rješavati sudoku. Ona je pravi majstor u tome! Njoj sam odnio knjigu Sudoku izazov. Sada znam što ću joj pokloniti za njezin sljedeći rođendan. Bit će to knjiga! Bio je ovo prekrasan, kišovit vikend koji je moja obitelj provela uz toplu čokoladu i odlične knjige.

Ovaj vikend vremena smo ulovili

I ruksak narančasti otvorili.

U njemu krilo se knjiga par,

Naučio sam da je knjiga

Mojoj baki najljepši dar.

Svojim prijateljima u srijedu ću

Ruksak iznenađenja dati

Pa će i oni u čitanju uživati!

Teo Arh, 3. razred Tršće

ČITAMO MI, U OBITELJI SVI

2017./2018.

Ovaj državni projekt provodi se u 3. razredima, a osmišljen je kao potpora razvijanju čitalačkih vještina koje su prvi uvjet za postizanje uspjeha u školi, a dobar školski uspjeh pruža više mogućnosti za životni uspjeh. U poticanju čitanja veliku ulogu ima obitelj jer se čitanjem u obitelji djeci prenosi poruka da je čitanje važno i zanimljivo, da se čitajući može i nasmijati i zabaviti, a mnogo toga i naučiti.

Naprtnjača je krenula u  petak, 9. veljače 2018. u Čabru, a zatim osvaja trećaše u  Prezidu, Gerovu, Tršću i  Plešcima. Svakog petka jedan od zainteresiranih učenika (ili abecednim redom, stvar dogovora) ponijet će naprtnjaču svojoj kući, a iduće srijede vratit će je u školu, ukupno pet dana traje druženje s novim i zanimljivim knjigama za cijelu obitelj.

U knjižničnoj naprtnjači nalazi se  i bilježnica u koju učenici  upisuju dojmove o pročitanom. Mogu priložiti i fotografiju obiteljskog druženja uz knjige, kratku pjesmu ili crtež.

Svake srijede učenik koji je donio naprtnjaču u školu moći će u nekoliko minuta drugim učenicima ispričati sve lijepo i zanimljivo što mu se dogodilo tijekom proteklih nekoliko dana kad su u njegovoj obitelji svi članovi čitali knjige iz knjižnične naprtnjače. Cilj projekta nije da svi ukućani čitaju i pročitaju sve knjige već da se uz knjige druže, nešto čitaju zajedno, nešto svatko sam, a knjigu koja im se posebno svidjela moći će posuditi po završetku projekta jer knjige ostaju u fondu školske knjižnice.  Odabirom knjiga želimo pokazati da u školskoj knjižnici postoje knjige različite tematike i da posjet knjižnici ne mora i ne treba biti vezan isključivo uz posudbu lektire.

Knjige u našoj naprtnjači su:

• Carstvo dječjih priča

1. Koliba pod hrastom (Mila Željeznjak)

• Obiteljsko druženje uz strip

2. Borovnica…sa zla na gore! (Darko Macan)

• Beletristika isključivo za roditelje

3.  Judita (Miro Gavran)

• Slikovnica – obiteljska družionica

4. Priče o zečiću Karlu (Susanne R. Berner)

• Mali istraživači: popularno-znanstvena knjiga za obitelj

5. U fokusu – Naš planet

• Odgoj djece i mladih: priručnik za odgoj djece za odgajatelje, roditelje i učitelje