Mladi pjesnici PŠ Tršće na Festivalu kajkavskih popevki Krapina predstavili literarne uratke i zavičajni govor
Autor: Ingrid Žorž, 9. 9. 2023.

Festival kajkavskih popevki, utemeljen 1965., zamišljen je kao velika završnica Tjedna kajkavske kulture, u sklopu kojega se u Krapini i okolici redovito organiziraju i mnoge druge glazbene i folklorne priredbe, izložbe, pjesničke tribine te razni kulturno-umjetnički programi. Svrha Festivala jest nastavljanje bogate tradicije kajkavske popevke, njegujući živu riječ i melodije krajeva u kojima se govori kajkavski.

Svake godine Društvo za kajkavsko kulturno stvaralaštvo Krapina raspisuje natječaj za mlade literate, osnovnoškolce. Teme pjesama nisu posebno zadane, no očekuje se da učenici pišu o svojem djetinjstvu i svijetu koji ih okružuje (školski dani, simpatije, članovi obitelji, kućni ljubimci, igre, godišnja doba). Ove školske godine na natječaj se odazvalo 59 osnovnih škola, a između 237 pristiglih literarnih radova prosudbeno povjerenstvo izabralo je najuspješnije.

Jelena Križ, učenica 6. razreda, napisala je pjesmu „Spumad“, a Jakov Malnar, učenik 7. razreda, pjesmu „Jesinske vrgajne“. Učenici i njihova učiteljica Ingrid Žorž pozvani su da svoje uratke, kao i specifičan govor Čabarskog kraja, predstave na Festivalu.

Specifičnost ovog kulturno-umjetničkog događanja jest da svi učesnici nastupaju u nošnjama svojega kraja, što je Tršćane posebno razveselilo.

Jelena i Jakov na velikoj su krapinskoj pozornici, usprkos maloj početničkoj tremi, lijepo predstavili OŠ „Petar Zrinski“ Čabar te zaslužili iskreni pljesak mnogobrojne publike. Organizator Festivala Tršćanima je priznao kako mu je jako drago da su došli u Krapinu, iako većinu riječi iz njihovih pjesama nije razumio. Pozvao je i ostale čabarske osnovne škole da se sljedeće godine odazovu natječaju.

„Možda, nakon desetak godina ipak uspijemo naučiti i poneku vašu riječ“, našalio se g. Radovan Novina na kraju veselog druženja.