Teo Arh, učenik 8. razreda PŠ Tršće, nagrađen tematskim putovanje Gorskim kotarom
Autor: Mirela Radošević, 24. 4. 2024.

Učenici 8. razreda PŠ Tršće i ove su godine sudjelovali na literarnom natječaju Saveza antifašističkih boraca PGŽ-a „Domovina se brani ljepotom“ odabravši za pisanje temu Djeca u vihoru rata.

Nakon interpretacije ulomaka iz Dnevnika Ane Frank te pjesme Sloboda iz dramskog djela Dubravka I. Gundulića govorili su o slobodi i žrtvi koju su mnogi odrasli ljudi, ali i djeca, morali podnijeti da bi buduće generacije imale sretniji život. Život dostojan čovjeka. Tragična sudbina djevojčice Ane Frank kojoj je rat onemogućio sretno djetinjstvo osmaše je posebno dirnula. Raspravljali su o tome je li vrjednija sloboda ili ljudski život, no do konačnog odgovora nisu došli (kao uostalom ni oni puno stariji i iskusniji od njih).

Samostalno su mogli odabrati vrstu teksta u kojem će povezati dva osnovna motiva: slobodno djetinjstvo i djetinjstvo bez slobode.

Teo Arh na dijalektu je napisao pjesmu Sloboda koju je posvetio „Onima koji su htjeli letjeti, ali im nije bilo dopušteno“, odnosno djeci nastradaloj u ratu.

Na literarnom natječaju sudjelovalo je jedanaest osnovnih škola PGŽ-a, a stručni sud odabrao je Teovu pjesmu kao najbolji literarni uradak te njega i učiteljicu hrvatskoga jezika Ingrid Žorž nagradilo putovanjem.

U četvrtak, 18. travnja 2024. g., pedesetak primorsko-goranskih osnovnoškolaca i njihovih mentora u sklopu projekta “Škola mira – putevima mira” posjetilo je Gorski kotar družeći se na nekima od lokacija vezanih uz značajna zbivanja tijekom Drugog svjetskog rata.

Prvo odredište bio je Memorijalni muzej Ivana Gorana Kovačića u Lukovdolu, a nakon toga uslijedilo je zanimljivo predavanje o životu i radu ovog goranskog književnika u malom Goranovom amfiteatru. Učenik PŠ Tršće Teo Arh položio je vijenac uz spomen obilježje Ivanu Goranu Kovačiću.

U Brod Moravicama učenici su pogledali izložbu inspiriranu plemenitim djelima ljudi koji su spašavali židovsku djecu tijekom Drugog svjetskog rata te mali etnografski muzej.

Na Matić poljani imali su sat povijesti tijekom kojeg im je prof. Tvrtko Božić pričao o dvadeset šest antifašističkih boraca koji su se smrznuli tijekom prelaska poljane u veljači 1944. godine.
   U Park šumi Golubinjak održano je završno druženje uz ručak za sve sudionike izleta i podjelu priznanja najuspješnijim malim književnicima ovogodišnjeg literarnog natječaja.

U nastavku možete pročitati pjesmu Sloboda koju je Teo pročitao pred svim nagrađenim učenicima te zaradio njihov veliki pljesak.