Na Regionalno Sudoku natjecanje pozvani su učenici naše škole, Borna Lipovac i Vedran Zbašnik
Autor: Sanja Janeš, 10. 11. 2022.

U petak, 4. studenog 2022. u OŠ ¨Petar Zrinski¨ Čabar, održano je Školsko Sudoku natjecanje. Natjecalo se devet učenika naše škole: Stephanie Pajnić, Nina Šercer, Borna Lipovac, Noel Janeš, Vedran Zbašnik, Vlado Belečetić, Leonardo Paulin, Luka Lipovac i Kevin Kovač. Kotizaciju za natjecanje platila je škola.

Čestitamo!

Sudoku je popularna logička igra. Naziv dolazi od japanskog „ Su ji Wa Doku shin Ni Kagiru“, ali njezino podrijetlo nije japansko. Igra je objavljena u osamdesetim godinama 20. stoljeća pod nazivom „Mjesto broja“ (Number Place) u američkom časopisu za mozgalice i postala je popularna u Japanu.

Cilj igre je ispuniti sva polja brojevima od 1 do 9, s time da se svaki broj smije pojaviti točno 9 puta. Problematika je u tome što se jedan broj smije pojaviti samo jednom u svakom retku, svakom stupcu i svakom odjeljku od 3x3 polja. Na početku igre, otkriveni su određeni brojevi, a rješavač mora otkriti gdje se nalaze svi ostali brojevi i kako su raspoređeni. Sudoku može imati više rješenja, ako je na početku otkriveno malo brojeva. Zato treba paziti da se greška ne načini na početku rješavanja. Jedini način rješavanja sudokua je metoda eliminacije, a tu se koristi svojstvom da se jedan broj smije pojaviti samo jednom u svakom stupcu, retku i bloku. Rješavanje postaje lakše ukuliko se otkrije više brojeva.